שירה בציבור ממוקדת נושא

כולנו יודעים ש"בנק" השירים לישראל בע"מ חולש על כמות כמעט אין סופית של לקוחות. מאז שנות הארבעים של המאה הקודמת, בהם נאלצנו לייבא לחנים מאירופה עקב מחסור במלחינים מקומיים, זרמו הרבה צלילים בנופה המוזיקלי של הארץ הזאת. נושאי השירים גם הם רבים מאוד ומושפעים באופן ישיר מאופנות חולפות ומהיסטוריה מקומית. מתמורות ושינויים ברמת המקרו ועד עניינים שבלב. קמו לנו דורות מופת של מלחינים, משוררים ופזמונאים: "ותימלא הארץ אותם".

דמיינו את עצמכם מהלכים בשוק רחב ידיים, עוברים מדוכן לדוכן ומנסים לתכנן ארוחה משפחתית גדולה. יש כאן הכל: ירקות שורש, קטניות, דגים ובשר, מוצרי יסוד, מוצרי מעדניה, דגנים למיניהם, תבלינים…. הלכנו לאיבוד. עכשיו נדמיין את עצמנו באותה הסיטואציה עם רשימת קניות ממוקדת, לדוגמא המצרכים הדרושים לשם הכנת ארוחה הודית מסורתית טבעונית.

הרעיון הוא ברור: מכיוון שאנו משתתפים בשירה בציבור דרך קבע, לא נגיש שוב ושוב טעימות ממבחר הז'אנרים והיוצרים. נהיה ממוקדים: נערוך ערב שירה בציבור המאוחד בנושא כלשהו (ערב שירי שנות השבעים, ערב שירי אהבה…). נקיים שירה בציבור מבוססת מלחין  כלשהו, משורר או פזמונאי. (ערב שירי יאיר רוזנבלום, ערב שירי נתן אלתרמן, ערב שירי אהוד מנור…). כך נוכל לגוון כל פעם מחדש בערב שירה בציבור רענן ומפתיע, להנאתנו המלאה!

צפו בדוגמאות ממגוון השירים ברפרטואר השירה בציבור.